Vigtigste >> Film nyheder >> Her er alle vinderne fra Golden Globes 2021

Her er alle vinderne fra Golden Globes 2021

Hollywood-ceremonien fandt sted stort set i aftes (28. februar)

  Sacha Baron Cohen, Frances McDormand
Sacha Baron Cohen i 'Borat Subsequent Moviefilm' og Frances McDormand i 'Nomadland' KREDIT: Amazon Prime Video/Alamy

Det Golden Globes 2021 fandt sted i aften (28. februar), med Nomadeland og Kronen tager de store præmier med hjem.

Ceremonien fandt sted stort set på grund af den igangværende coronavirus pandemi og var vært bi-kyst af Tina Fey og Amy Poehler .



  • LÆS MERE: Hvorfor tager Golden Globes altid det så galt?

Fey præsenterede fra Rainbow Room i New York, mens Poehler optrådte i Globes' traditionelle hjem på Beverly Hilton Hotel i Los Angeles.

Reklame

Den 78. årlige begivenhed kickstarter prissæsonen og giver en stærk indikation af, hvilke film og tv-shows der vil klare sig godt ved andre ceremonier. Andre vindere ved Golden Globes inkluderet Dronningens Gambit , Borat Efterfølgende filmfilm , Schitt's Creek og afdøde Chadwick Boseman for hans præstation i Ma Raineys sorte bund .

Bemærkelsesværdige sejre kom også i kategorien Bedste instruktør, hvor mere end én kvinde blev nomineret for første gang i ceremoniens historie. Chloé Zhao tog prisen hjem for Nomadeland , hvilket gør hende til den eneste anden kvinde, der vinder kategorien.

  Retssagen mod Chicago 7
'The Trial Of The Chicago 7' medvirker Mark Rylance, Eddie Redmayne og flere i en all-star cast. Kredit: Netflix

Du kan se den fulde liste over vindere fra Golden Globes 2021 nedenfor (vindere vil blive fremhævet med fed skrift):

Bedste skuespiller i en film – Drama

Riz Ahmed ( Lyden af ​​metal )
Chadwick Boseman ( Ma Raineys sorte bund ) – vinder
Anthony Hopkins ( Faderen )
Gary Oldman ( Mangel )
Tahar Rahim ( Mauretanieren )

Bedste præstation af en skuespillerinde i en tv-serie – Drama

Jodie Eat ( At dræbe Eva )
Olivia Colman ( Kronen )
Emma Corrin ( Kronen ) – vinder
Laura Linney ( Ozark )
Sarah Paulson ( Skraldet )

Bedste præstation af en skuespiller i en tv-serie - Drama

Reklame

Jason Bateman ( Ozark )
Josh O'Connor ( Kronen ) – vinder
Bob Odenkirk ( Ring hellere til Saul )
Al Pacino ( Jægere )
Matthew Rhys ( Perry Mason )

Bedste præstation af en skuespiller i en tv-serie – musical eller komedie

Jason Sudeikis ( Ted Lasso ) – vinder
Ramy Youssef ( Ramme )
Eugene Levy ( Schitt's Creek )
Nicholas Hoult ( Den store )
Don Cheadle ( Sort mandag )

Bedste instruktør

Emerald Fennell ( Lovende ung kvinde )
David Fincher ( Mangel )
Regina King ( En nat i Miami )
Aaron Sorkin ( Retssagen mod Chicago 7 )
Chloe Zhao ( Nomadeland ) – vinder

  Mangel
Mank Kredit: Netflix

Bedste tv-serie - Drama

Mandalorianeren
Kronen – vinder
Lovecraft Country
Ozark
Skraldet

Bedste tv-serie – musical eller komedie

Emily i Paris
Stewardessen
Den store
Schitt's Creek – vinder
Ted Lasso

Bedste præstation af en skuespillerinde i en begrænset serie eller film lavet til tv

Anya Taylor-Joy ( Dronningens Gambit ) – vinder
Shira Haas Uortodoks )
Nicole Kidman ( Fortrydelsen )
Daisy Edgar-Jones ( Normale mennesker )
Cate Blanchett ( Fru Amerika )

Bedste skuespillerinde i en film – musical eller komedie

Maria Bakalova ( Borat Efterfølgende filmfilm )
Anya Taylor-Joy ( Emma )
Rosamund Pike ( Jeg holder meget af ) – vinder
Michelle Pfeiffer ( Fransk udgang )
Kate Hudson ( musik )

Bedste præstation af en skuespiller i en begrænset serie eller film lavet til tv

Ethan Hawke ( Den gode Herre Fugl )
Bryan Cranston ( Din ære )
Hugh Grant ( Fortrydelsen )
Jeff Daniels ( Comey-reglen )
Mark Ruffalo ( Jeg ved, at så meget er sandt ) – vinder

  Borat 2
Borat 2. KREDIT: Amazon Prime Video

Bedste skuespiller i en film – musical eller komedie

Sacha Baron Cohen ( Borat Efterfølgende filmfilm ) – vinder
Dev Patel ( David Copperfields personlige historie )
Andy Samberg ( Palm Springs )
Lin-Manuel Miranda ( Hamilton )
James Corden ( The Prom )

Bedste kvindelige hovedrolle i en film – Drama

Viola Davis ( Ma Raineys sorte bund )
Anden dag ( USA vs. Billie Holiday ) – vinder
Vanessa Kirby ( Stykker af en kvinde )
Frances McDormand ( Nomadeland )
Carey Mulligan ( Lovende ung kvinde )

Bedste film - Drama

Faderen
Nomadeland – vinder
Lovende ung kvinde
Mangel
Retssagen mod Chicago 7

Bedste film – musical eller komedie

Borat Efterfølgende filmfilm – vinder
Hamilton
musik
Palm Springs
The Prom

Bedste skuespiller i en birolle i enhver film

Daniel Kaluuya ( Judas og den sorte Messias ) – vinder
Sacha Baron Cohen ( Retssagen mod Chicago 7 )
Bill Murray ( På stenene )
Jared Leto ( De små ting )
Leslie Odom Jr ( En nat i Miami )

  Schitt's Creek
Schitt's Creek KREDIT: CBS

Bedste præstation af en skuespillerinde i en tv-serie – musical eller komedie

Kaley Cuoco ( Stewardessen )
Elle Fanning ( Den store )
Catherine O'Hara ( Schitt's Creek ) – vinder
Lily Collins ( Emily i Paris )
Jane Levy ( Zoeys ekstraordinære spilleliste )

Bedste begrænset tv-serie eller film lavet til tv

Dronningens Gambit – vinder
Fortrydelsen
Uortodoks
Normale mennesker
Lille Økse

Bedste præstation af en skuespiller i en birolle i en serie, begrænset serie eller film

Brendan Gleeson ( Comey-reglen )
Dan Levy ( Schitt's Creek )
Jim Parsons ( Hollywood )
John Boyega ( Lille Økse ) – vinder
Donald Sutherland ( Fortrydelsen )

Bedste originale partitur

Midnatshimlen
Tenet
News of the World
Mangel
Sjæl – vinder

Bedste film – fremmedsprog

Endnu en runde
La Llorona
Livet forude
til smerten – vinder
To af os

  til smerten
’Minari’ var forhindret i at blive nomineret i hovedkategorierne. Kredit: Alamy

Bedste film – animeret

The Croods: A New Age
Fremad
Over Månen
Sjæl – vinder
Ulvevandrere

Bedste skuespillerinde i en birolle i enhver film

Glenn Close ( Hilbilly Elegy )
Olivia Colman ( Faderen )
Jodie Foster ( Mauretanieren ) – vinder
Amanda Seyfried ( Mangel )
Helena Zengel ( News Of The World )

Bedste originale sang – film

'Kæmpe for dig' ( Judas og den sorte Messias )
'Jeg Ja (Set)' ( Livet forude ) – vinder
'Tal nu' ( En nat i Miami )
'Tigress & Tweed' ( USA mod Billie Holiday )
'Hør min stemme' ( Retssagen mod Chicago 7 )

Bedste præstation af en skuespillerinde i en birolle i en serie, begrænset serie eller bevægelse

Helena Bonham Carter ( Kronen )
Annie Murphy ( Schitt's Creek )
Julia Garner ( Ozark )
Cynthia Nixon ( Skraldet )
Gillian Anderson ( Kronen ) – vinder

Bedste manuskript – film

Faderen
Mangel
Nomadeland
Lovende ung kvinde
Retssagen mod Chicago 7 – vinder

Carol Burnett-prisen

Norman Lear - vinder

Cecil B. DeMille-prisen

Jane Fonda – vinder

I mellemtiden afslørede en nylig afsløring, at Hollywood Foreign Press Association - organet bag Globes - har ingen sorte medlemmer i sit udvalg på 87 personer . Stjerner inklusive Ava DuVernay, Jennifer Aniston, Sterling K. Brown og flere har iværksat en forandringskampagne, der kalder tiden op på gruppen .

Reklame

TRENDING

Reklame